Kas ir kaip nustato sidabro kainą

LBMA

LBMA (The London Bullion Market Association) – Londono lydinių rinkos asociacija buvo įkurta 1987 metais Anglijos centrinio banko, kuris tuomet buvo tauriųjų metalų rinkos reguliatorius. 2016 metais LBMA nariais buvo daugiau nei 140 bankų, finansinių kompanijų, kalyklų, o taip pat saugojimo ir/ ar saugaus pristatymo paslaugas teikiančių kompanijų iš viso pasaulio.

Londono lydinių birža yra pagrindinė didmeninės prekybos realiu auksu, sidabru, platina ir paladžiu vieta pasaulyje.

Pagrindinės LBMA funkcijos:

  1. Londono lydinių biržos aptarnavimas – kainos nustatymas ir tarpusavio atsiskaitymai.
  2. Londono lydinių biržoje tinkančių aukso ir sidabro luitų ir prekybos jais standartų (angl. The Good Delivery Rules) nustatymas.
  3. Specialaus tauriųjų metalų patikimų gamintojų ir kalyklų sąrašo (angl. LBMA Good Delivery List) administravimas.

 

Logo-LBMA-association-200x50Logo-LBMA-Silver-price-200x50Logo-LBMA-Good-delivery-rules-200x50Logo-LBMA-Good-delivery-list-200x50

 

Sidabro kainos nustatymas Londono lydinių biržoje

Sidabro kaina nustatoma vieną kartą per parą (12:00 Londono GMT laiku) JAV doleriais už Trojo unciją. Kainos eurais ir Didžiosios Britanijos svarais sterlingų taip pat yra nurodomos, bet jos yra orientacinės ir naudojamos atsiskaitymams. Sidabro kaina oficialiai skelbiama su 15 minučių vėlavimu (apie 14:30 Lietuvos laiku) ir dažnai vadinama “Silver gold fix” arba “LBMA Silver price”.

Nustatant sidabro kaina gali dalyvauti tik šie 12 akredituotų LBMA dalyvių: Barclays Bank, Bank of China, China Construction Bank, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, JP Morgan, Morgan Stanley, Societe Generale, Standard Chartered, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, The Toronto Dominion Bank and UBS.

Atsiskaitymų (kliringo) paslaugas Londono lydinių biržoje teikia London Precious Metal Clearing Limited kompanija, kuri priklauso 5 bankams – Barclays, HSBC, JPMorgan, Scotiabank and UBS.

Sidabro kainos nustatymas kitose biržose

Nors sidabro kainos nustatymas Londono lydinių biržoje yra labai svarbus, kadangi joje bankai prekiauja realiais sidabro lydininias, – sidabro ir kitų tauriųjų metalų kainos priklauso ir nuo visą parą vykstančios prekybos (t.t. išvestiniais finansiniais instrumentais) kitose Europos, JAV ir Azijos biržose. Tokia kaina vadinama “silver spot”.

Didžiausią įtaką “silver spot” kainai tradiciškai daro Niujorko birža (angl. New York Mercantile Exchange, NYMEX) ir jos padalinys Prekių birža (angl. Commodity Exchange, COMEX).

“Silver spot” kainas renka ir skelbia keliolika internetinių portalų, iš kurių žinomiausi yra kitco.com ir silverprice.org.

Sidabro kainos nustatymas mažmeninėje rinkoje

Pagal nusistovėjusią tradiciją būtent “silver spot” sidabro kaina yra naudojama kaip pagrindas nustatant lydinių, monetų ir metalo laužo kainas didmeninėje ir mažmeninėje rinkose. Europos sąjungos šalyse (t.t. ir Lietuvoje) veikiantys mažmenininkai nuolat koreguoja savo pardavimo ir supirkimo kainas, atsižvelgiant į “silver spot” kainą. Tai atliekama per tam tikrą laiko intervalą arba reikšmingai pasikeitus “silver spot” kainai arba realiuoju laiku.

Patikimų gamintojų ir kalyklų sąrašas

LBMA sudaro ir administruoja specialų patikimų tauriųjų metalų gamintojų ir kalyklų sąrašą. 2016 metais šiame sąraše buvo 99 kompanijos iš viso pasaulio, tarp jų tokie gerai žinomi monetų ir luitų gamintojai kaip Pamp SA (Šveicarija), Valcambi S.A. (Šveicarija), The Perth Mint (Australija), Royal Canadian Mint (Kanada). Išsamų sąrašą rasite pagal šią nuorodą.

Sidabro luitų standartai pagal LBMA

Pagrindiniai reikalavimai sidabro luitams yra tokie: grynoji masė nuo 750 Trojos uncijų (~23 kg) iki 1100 Trojos uncijų (~34 kg), išmatavimai (ilgis x plotis x aukštis, mm) 300±50 x 130±20 x 80±20, minimali praba 999, o taip pat specialus kalyklos žymėjimas.

 

Logo-NYMEX-200x50Logo-CME-200x50Logo-Kitco-100x50